Dziennikarze i osobowości medialne

W kolejnej odsłonie znanych lub mniej znanych twarzy związanych z „Absolutely Fabulous” prezentowane są brytyjskie osobowości medialne. W odcinku „Klub książki” gościnnie wystąpiła dziennikarka Mariella Frostrup, natomiast w odcinku „Parralox” Edina Monsoon miała pojawić się w programie telewizyjnym u Richarda i Judy. 

Mariella Frostrup

Mariella Frostrup – urodzona w 1962 roku w Oslo, dziennikarka i prezenterka, powszechnie znana w brytyjskim radiu i telewizji. Jej ojciec był Norwegiem, który pracował jako dziennikarz dla szkockiej gazety „The Irish Times”, zaś matka była artystką pochodzącą ze Szkocji. Po śmierci ojca, w 1977 roku Mariella przeniosła się do Londynu i rozpoczęła karierę w branży PR. W latach 1980-1990 pracowała dla niemieckiej wytwórni płytowej Parlophone Records, a następnie rozpoczęła pracę w Channel 4 jako prezenterka i krytyk filmowy. Ma na koncie liczne wywiady z gwiazdami, pisarzami i artystami. Gościnnie brała również udział w kilku produkcjach filmowych, takich jak britcom „Absolutnie Fantastyczne”. Publikowała artykuły między innymi w dzienniku „The Guardian”, tygodnikach „The Observer” i „New Statesman”, tabloidzie „The Mail on Sunday”, a także magazynie „Harpers & Queen” – obecnie podzielonym na dwa czasopisma „Harper’s Bazaar” oraz „The Queen”. W 2003 roku zajęła czwarte miejsce w plebiscycie na najseksowniejszy głos kobiecy, przeprowadzonym przez firmę Kane – producenta sterowanego głosem systemu nawigacyjnego dla samochodów. W 2008 roku Nottingham Trent University uhonorował Mariellę Frostrup tytułem LittD – Doctor of Letters. Dziennikarka otrzymała go jako wyraz uznania za jej zaangażowanie i wkład w rozwój mediów. Ponadto Frostrup prowadzi audycję „Green Room” w BBC Radio 2 oraz audycję „Open Book” w BBC Radio 4, gdzie prowadzi rozmowy z autorami i wydawcami na temat rynku książki.

Richard & Judy

Richard & Judy, czyli Richard Madeley urodzony w 1956 roku oraz Judith Finnigan urodzona w 1948 roku – brytyjskie małżenstwo prezenterów telewizyjnych i publicystów.  Po raz pierwszy spotkali się w roku 1982, pracując nad dwoma nie związanymi ze sobą programami dla Granada Television. Wówczas każde z nich było w innym związku małżeństkim. W 1986 roku para postanowiła wziąć ślub w Manchesterze. W latach 1988-2001 wspólnie prowadzili show pod tytułem „This Morning” – telewizyjny program śniadaniowy emitowany w stacji ITV. Goścmi programu były gwiazdy ze świata showbiznesu oraz specjaliści z różnych dziedzin, z którymi przeprowadzano wywiady na żywo. Program miał między innymi charakter poradnikowy i omawiano w nim tematy życia codziennego, takie jak gotowanie czy porady domowe. W 2001 roku na prośbę Channel 4 dziennikarze stworzyli podobny program, który emitowany był pod nazwą „Richard & Judy” aż do 2009 roku. W 2004 roku do ich programu włączono segment „Richard & Judy Book Club” – audycję poświęconą literaturze, mającą ogromny wpływ na sprzedaż książek. Co ciekawe w USA nadawno podobny program pod tytułem Oprah’s Book Club, będący częścią The Oprah Winfrey Show. Para prezenterów stworzyła także cykl pod tytułem „Richard & Judy Wine Club”.

Selina Scott

Selina Scott – brytyjska prezenterka telewizji śniadaniowej urodzona w 1951 roku w hrabstwie Yorkshire, w północno-wschodniej Anglii. Karierę jako prezenterka w BBC rozpoczęła już w latach osiemdziesiątych. W 1983 roku Selina Scott i Frank Bough zapoczątkowali „BBC Breakfast television”, czyli gatunek telewizyjnego programu informacyjno-rozrywkowego nadawanego na żywo codziennie o poranku. W 1988 roku Scott wyruszyła do USA i tam pracowała jako reporterka bieżących wydarzeń dla amerykańskiej stacji CBS. W 1995 roku miała ona swój właśny program w telewizji NBC. W 1997 roku wróciła do Wielkiej Brytanii i podpisała kontrakt z brytyjskim przedsiębiorstwem mediowym Sky. W 2011 roku zaczęła prowadzić serial dokumentalny pod tutułem „Treasure Houses of Britain: Burghley House” – po polsku tłumaczony jako „Brytyjskie skarbce”. W każdym z odcinków Selina Scott odwiedzała reprezentacyjne pokoje, a także podziwiała kolekcje dzieł sztuki i antyków w najbardziej znamienitych brytyjskich rezydencjach. Brytyjska dziennikarka odwiedziła między innymi szesnastowieczną rezydencję Burghley House w Lincolnshire. Od 2003 roku dziennikarka mieszka w swej rodzinnej miejscowości w Yorkshire. Obecnie posiada własną farmę o powierzchni dwustu akrów, gdzie zajmuje się hodowlą kóz angorskich – rasą kóz, z których włosia pozyskuje się moher. Zajmuje się projektowaniem wełnianej odzieży, prowadzi czynne kampanie społeczne na rzecz ochrony zwierząt, walczy o lepszą opiekę dla osób starszych i przeciwdziała dyskryminacji kobiet w podeszłym wieku.

Tania Bryer

Tania Bryer – urodzona w 1962 roku brytyjska prezenterka telewizyjna, aktualnie związana z amerykańską stacją CNBC – największą na świecie siecią telewizyjnych kanałów informacyjnych wyspecjalizowanych w tematyce ekonomicznej. Dziennikarka jest gospodynią programu „CNBC Meets”, w którym przeprowadza wywiady z najważniejszymi osobistościami na świecie. Jej gośćmi byli między innymi takie osoby jak Bill Clinton, Jimmy Carter, Sir Richard Branson, Naomi Campbell, Maria Sharapova, Angelina Jolie, Tom Cruise, Arcybiskup Desmond Tutu, Boris Johnson, Tony Blair oraz Dolly Parton. Tania Bryer przeprowadzała także wywiad z Księciem Albertem z Monako, byłym prezydentem RPA Frederikiem Willemem de Klerkiem i Tomem Fordem – amerykańskim projektantem mody i reżyserem filmowym. Dziennikarka była również współproducentką, składającego się z sześciu części, cyklu programów dotyczących przemysłu modowego, realizowanego dla Sky News. Tania Bryer jest przewodniczącą Krajowego Komitetu do spraw Badań nad Rakiem, patronką Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera, patronką The Miscarriage Association – organizacji charytatywnej wspierającej rodziców po poronieniu, a także Ambasadorką Loterii Zdrowia.

Anne Robinson

Anne Robinson – urodzona w 1944 roku, angielska dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Ponieważ słynie z błyskotliwych docinków i asertywnej postawy, media nadały jej przydomek „Królowej okrutności”. W 1980 roku pracowała jako felietonistka i asystentka edytora w Daily Mirror. Pod pseudonimem „Czarownica Wednesday” prowadziła również swoją własną kolumnę w tabloidzie i w ten sposób rozwinęła swój jadowity styl. W 1982 roku jako dziennikarka tabloidu Mirror wzięła udział w uroczystym obiedzie z udziałem królowej Elżbiety II i zwróciła uwagę na spóźnienie księżniczki Diany. Przeprowadziła wywiad środowiskowy wśród wielu osób, w tym siostry Diany Lady Sarah McCorquodale i odkryła, że Diana cierpi na zaburzenie odżywiania i napisała artykuł o jej anoreksji. Wówczas sekretarz prasowy Pałacu Buckingham Michael Shea zadzwonił ze skargą do Mike’a Molloy redaktora Mirror i nakazał usunąć Robinson z redakcji. Później pracowała dla innych gazet, takich jak Sun Express, The Times i The Daily Telegraph i zaczęła pojawiać się w telewizji BBC. W 2000 roku zaczęła prowadzić teleturniej „You are the weakest link – goodbye!”, którego charakterystycznym elementem były wredne żarty prowadzącej. W polskiej edycji program ten emitowany był pod nazwą „Najsłabsze ogniwo”. Jej kontrakt trwał jedenaście lat, po czym Robinson zrezygnowała z posady prowadzącej, w wyniku czego teleturniej został zdjęty z ramówki. Odejście z programu nie sprawiło jednak, że Robinson zniknęła z anteny BBC. Brytyjczycy oglądali ją w dwóch kolejnych show „Watchdog” oraz „My Life in Books”.

Annabel Croft

Annabel Croft – urodzona w 196 roku brytyjska tenisistka i prezenterka telewizyjna. Od czasu zakończenia kariery tenisowej zaczęła prowadzić programy telewizyjne takie jak, Treasure Hunt czy Interceptor. W 2005 roku zwyciężyła w programie telewizji ITV Celebrity Wrestling. Po zakończeniu kariery tenisistki stała się nową twarzą emitowanego w prime time na Channel 4 Treasure Hunt, zastępując poprzednią prowadzącą, Annekę Rice. Od 1989 do 1990 prowadziła program na kanale ITV1 noszący tytuł Interceptor. W lipcu 2009 Annabel Croft była jednym z pięciu ochotników, którzy wzięli udział w serii dwóch programów wyemitowanych przez BBC Famous, Rich and Homeless (Sławni, Bogaci i Bezdomni) opowiadających o życiu londyńskich bezdomnych. Croft jest żoną byłego żeglarza, a obecnie bankiera inwestycyjnego, Mela Colemana. Para mieszka w położonym niedaleko Wimbledonu Coombe. Mają troje dzieci. Croft jest aktywną uczestniczką kampanii zwiększania świadomości o dziecięcej otyłości oraz wspiera organizację charytatywną CLIC Sargent walczącą z chorobami nowotworowymi u dzieci.

Anneka Rice

Anneka Rice – urodzona w 1958 roku brytyjska osobowość telewizyjna i prezenterka radiowa. Pracowała w Channel 4 i była prowadząca program Treasure Hunt.

Paula Yates

Paula Yates (1959-2000) – brytyjska prezenterka telewizyjna, znana głównie z pop-rockowego programu muzycznego pod tytułem The Tube. Urodzona w rodzinie aktorskiej (matka, Elaine Smith, tancerka, aktorka i autorka powieści erotycznych, używała nazwisk scenicznych Hellen Thornton oraz Heller Toren). Aż do wieku dojrzałego aktorka uważała za swego ojca Jessa Yatesa, znanego jako „The Bishop” i prezentowanego w programie telewizyjnym Stars on Sunday. W 1978 Yates pozowała nago do zdjęć dla „Penthouse’a”. Było to tuż zanim rozpoczęła pracę jako dziennikarka muzyczna – prowadząc własną kolumnę „Natural Blonde” (ang. naturalna blondynka) w tygodniku „Record Mirror”. Z Bobem Geldofem poznała się w 1976 roku, gdy przyleciała do Paryża podczas jego koncertów. 31 marca 1983 przyszła na świat ich pierwsza córka – Fifi Trixibelle. Po dziesięciu latach znajomości, pobrali się w Las Vegas 31 sierpnia 1986 roku. Paula Yates zmarła w 2000 roku. Według prokuratora przyczyną zgonu było przedawkowanie narkotyków. Opiekę nad osieroconą Tiger Lily Hutchence przejął Bob Geldof.

Davina McCall

Davina McCall – brytyjska prezenterka telewizyjna urodzona w 1967 roku. Po trudnym dzieciństwie musiała dosyć wcześnie podjąć pracę. Zaczynała w wieku dwudziestu paru lat jako piosenkarka solowa, a w 1992 roku rozpoczęła karierię telewizyjną jako prezenterka w stacji muzycznej MTV. W latach 2000–2010 była gospodarzem aż jedenastu serii brytyjskiej edycji „Big Brothera”, emitowanego przez Channel 4. Dzięki popularnemu reality show stała się znaną osobowością medialną, co umożliwiło jej pokazanie talentu w różnych kanałach telewizyjnych. Od 2005 roku regularnie występowała także w produkcjach realizowanych dla Comic Relief – brytyjskiej organizacji charytatywnej finansującej i organizującej szereg projektów mających na celu niesienie szeroko rozumianej pomocy potrzebującym w Wielkiej Brytanii i Afryce. Pomimo tego, że Davina ma na koncie kilka ról telewizyjnych – od seriali po serię dokumentów, a skończywszy na własnym chat show – w dalszym ciągu najlepiej sprawdza się jako prezenterka programów emitowanych na Channel 4, ITV i Sky1.

Carol Vorderman

Carol Vorderman – urodzona w 1960 roku angielska osobowość medialna, znana ze współpracy z popularnym teleturniejem Countdown w latach 1982-2008. Wychowywała się w Rhyl w północnej Walii, tam też ukończyła szkołę średnią. Później studiowała inżynierię na University of Cambridge. Vorderman dołączyła do zespołu produkującego Countdown już na samym początku. W pierwszych seriach była jedną z hostess, później jednak jej rola rosła i Vorderman została współprowadzącą. 25 lipca 2008 roku, po 26 latach udziału w programie Countdown Vorderman ogłosiła, że odchodzi z zespołu teleturnieju. Ujawniła później, że powodem tej decyzji była oferta nowego kontraktu ze strony Channel 4, która obejmowała 90% redukcję pensji. Vorderman prześledziła losy holenderskiej strony swojej rodziny w programie Who Do You Think You Are? w 2007 roku. W programie tym odkryła, że jej ojciec był członkiem holenderskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej a jej dziadek, Adolphe Vorderman, miał istotny wkład w odkrycie witamin.

Grace Coddington

Grace Coddington – urodzona w 1941 roku angielska modelka i dziennikarka. Jako nastolatka interesowała się modą i prenumerowała amerykańską wersję Vogue. Mieszkała na niewielkiej wyspie i egzemplarze magazynu docierały do niej z trzymiesięcznym opóźnieniem, a były dla niej jedynym źródłem wiedzy o panującej modzie. Prowadziła prowincjonalne życie zupełnie odmienne od takiego, jakie przedstawiał Vogue. Gdy miała siedemnaście lat przesłała swoje zdjęcia do redakcji, rude włosy i jasna cera zwróciły uwagę stylistów, została zaproszona na eliminacje i zatrudniona jako modelka. W 1967 przeżyła poważny wypadek samochodowy w wyniku którego straciła powiekę, odtworzoną podczas operacji plastycznej. Dwa lata po tym wydarzeniu Beatrix Miller zatrudniła Grace w brytyjskiej redakcji jako młodszego edytora (junior editor), przez dziewiętnaście lat pracowała tam jako fotoedytor. Następnie opuściła redakcję i przeprowadziła się do Nowego Jorku aby pracować dla Calvina Kleina. W lipcu 1988 Anna Wintour zaproponowała jej stanowisko dyrektora kreatywnego w amerykańskiej redakcji Vogue, Grace Coddington propozycję tą przyjęła i pozostaje na tym stanowisku do dziś. W 2007 powstał film dokumentalny o przedstawiający przygotowania do wydania wrześniowego numeru Vogue, obraz pokazuje poszczególne etapy powstawania egzemplarza magazynu, tworzenia konspektu, pracę redakcji, fotografików, modelek. Grace Coddington odgrywa w tym filmie znaczącą rolę, widać jej zaangażowanie w stylizację i produkcję. Dały się zauważyć również napięte stosunki z Anną Wintour, które jednak nie mają wpływu na wzajemny szacunek i jakość współpracy. Poza Vogue współpracowała z firmą Balenciaga, gdzie powierzono jej realizację kolekcji toreb z wizerunkiem kotów.

Simon Bates

Simon Bates – urodzony w 1946 roku angielski DJ i prezenter radiowy. Pomiędzy 1976 a 1993 rokiem pracował dla BBC Radio 1, zaś później został prezenterem radia Classic FM. W 1997 roku w stacji Classic FM prowadził swój program zatytułowany „Romance Classic Show”, a od 2002 roku „Drivetime Show”. Od 2003 roku prowadził godzinną audycję Classic FM w Kinie, omawiając muzykę filmową. Od 2011 do 2014 roku był gospodarzem porannej audycji w stacji Smooth Radio, gdzie prowadził między innymi program „Golden Hour”. Wkrótce został równiez gospodarzem audycji śniadaniowej, prowadzonej w radiu Smooth 70s – siostrzanej stacji należącej do tej samej spółki akcyjnej w Wielkiej Brytanii. Od 2015 roku Simon Bates pracuje w BBC Radio Devon, pełniąc tę samą funkcję, którą pełnił w poprzedniej stacji radiowej.

David Dickinson

David Dickinson – urodzony w 1941 roku brytyjski prezenter telewizyjny, przedsiębiorca i rzeczoznawca antyków. Od 1998 do 2000 roku był gospodarzem programu „The Antiques Show”, zaś w latach 2000-2006 prowadził program „Bargain Hunt, czyli „”Polowanie na okazję” transmitowany w BBC One. W 2006 roku przeniósł się do stacji ITV i został gospodarzem programu „Dickinson’s Real Deal”. Uczestnicy programu udostępniali swoje stare przedmioty sprzedając je dealerowi albo, jeśli cena dealera była dla nich zbyt niska, decydowali się na wystawienie antyku na aukcji dostępnej dla każdego. Dickinson był mediatorem pomagającym uzyskać sprzedawcom najlepsze ceny od dealerów. Doradzał im czy mają wystawić przedmiot na aukcji czy też go wycofać. Od 2010 roku prezentował dla ITV serię dziesięciu odcinków „The David Dickinson Show” z udziałem różnych gwiazd. Brytyjscy widzowie kojarzą Davida Dickinsona przede wszystkim jako telewizyjnego eksperta od antyków.

Dale Winton

Dale Winton – urodzony w 1955 roku angielski prezenter telewizyjny i DJ radiowy. Od 1993 roku do 2000 roku był gospodarzem programu „Dale’s Supermarket Sweep” transmitowanego w ITV. w 1996 roku zagrał rolę gospodarza teleturnieju w filmie Danny’ego Boyle’a pod tytułem „Trainspotting”, opowiadającym o środowisku szkockich narkomanów. W 1996 roku Winton prowadził teleturniej „Pets Win Prizes”, a rok później prowadził finał eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji w Wielkiej Brytanii. W latach 2004-2006 prowadził trzy serie reality show „Celebrity Fit Club”. W lutym 2008 roku ukończył pokaz pilotażowy dla BBC One o nazwie „You’ve Got The Answer” – teleturniej relizowany z wykorzystaniem ukrytych kamer. Winton przedstawiony BBC One sobotni wieczór program rozrywkowy otwór w ścianie, w 2008 roku, oparty na japońskim oryginale, gdzie zawodnicy w obcisły Lycra kostiumy wykrzywiać się, aby dopasować się przez otwory w kształcie dziwnie w ścianie w ruchu. Spektakl wrócił do drugiej serii w 2009 roku, ale Anton du Beke zastąpiony Winton jako gospodarz. Hole in the Wall – teleturniej emitowany w TV 4 od 7 marca 2009. Lokalne wersje teleturnieju powstały w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W tym samym roku prowadził również „Hole in the Wall” – teleturniej będący adaptacją japońskiej gry ” Brain Wall”, w której uczestnicy stoją na krawędzi basenu i walczą ze ścianka styropianową. Uczestnik, któremu nie uda się ustawić tak, by dopasować się do kształtu wycięcia nadjeżdżającej ściany, zostaje przez nią wepchnięty do basenu.

Tłumaczenie i edycja własna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>