Przewodnik po alkoholach

- Patsy: Co będziesz piła, jeśli przestaniesz pić?
- Edina: Wodę.
- Patsy: ???
- Edina: Czasem pijemy to z whisky.       

Edina i Patsy nie stronią od rozmaitych trunków, a każdy ich dzień musi być okraszony przynajmniej jednym kieliszkiem szampana lub łykiem czterdziestoprocentowego alkoholu.

Ulubiony trunek Patsy. Piła ją stojąc na dachu jednego z nowojorskich drapaczy chmur, na tylnym siedzeniu londyńskiej taksówki i oczywiście w domu Ediny.

Wódka Stolichnaya to najpopularniejsza rosyjska wódka, produkowana z żyta i pszenicy. Początki marki sięgają 1901 roku, kiedy w Moskwie rozpoczęto produkować wódkę, domyślnie o wyższej jakości niż pozostałe Od 2001 do 2002 roku trwał spór sądowy o prawa do marki, które ostatecznie odebrane zostały prywatnej firmie Sojuzplodimport i przekazane państwu, a dokładniej rosyjskiemu ministerstwu rolnictwa. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, stolichnaya nadal produkowana była w kilku krajach postsowieckich, m.in. na Ukrainie. Nie zmieniono jednak używanej od lat. etykiety. [1]

Edina ma w kuchni specjalną chłodziarkę do szampanów. Do jej ulubionych szampanów należą przede wszystkim Moet & Shandon oraz Bollinger. Szampan Moet & Shandon powstał w 1743 roku w winiarni Claude’a Moeta, który produkując wówczas wina ciche, dostrzegł jednak i wykorzystał rodzącą się modę na wina musujące, a jego wnuk Jean-Rémy odszedł zupełnie od win spokojnych i skoncentrował się na szampanach. Z kolei jego córka poślubiła członka rodu Chandon de Briailles, stąd drugi człon dzisiejszej nazwy firmy. Obecnie do Moët & Chandon należy 1200 ha winnic, co wystarcza na zaspokojenie zaledwie 1 potrzeb produkcyjnych, resztę owoców pozyskuje się z innych winnic w regionie. Jak wyjaśniała Elise Losfelt, jedna z winemakerek tego domu szampańskiego obecna na kolacji, do produkcji szampanów Moët & Chandon używa się ponad 800 różnych win bazowych. Dom produkuje dziś ok. 30 mln butelek rocznie i jest częścią koncernu dóbr luksusowych LVMH. [2]

Z kolei Bollinger to francuski szampan, który jest jedną z najbardziej ekskluzywnych i rozpoznawalnych marek szampana na świecie. Swój sukces zawdzięcza m.in. filmom z James’em Bond’em.

Ulubionym szampanem Agenta 007 jest Bollinger Specisl Cuvee. Firma jest oficjalnym dostawcą szampana na dwór Bucking-ham. To bezcenne wyróżnienie zostało przyznane 1884 roku przez angielską królową Victorię. Zbudowało reputację i przyczyniło się do wielkiego sukcesu szampana na Wyspach Brytyjskich, pieszczotliwie nazywanego przez Brytyjczyków „Bolli”. [3]

Edina i Patsy uwielbiają wino. Nawet w trakcie pracy Eddie musi mieć pod ręką pełną butelkę czerwonego, na przykład francuskiego wina Chablis z aromatami dojrzałych owoców z delikatnym dodatkiem wanilii.
Chablis to miejscowość we Francji, w okolicach której wytwarza się jedno z najbardziej znanych na świecie francuskich win. Wino bierze swoją nazwę od nazwy gminy, w której jest produkowane, a surowcem na nie są winogrona białego szczepu chardonnay.

W odcinku „”Nowa przyjaciółka” drugiej serii Patsy wspomina wizytę w domu Bettiny i Maxa, znajomych z dawnych lat. Bettina, królowa minimalizmu inspirująca się architekturą elektrograficzną miała tak zaaranżarowaną przestrzeń w domu, że niewiadomo było gdzie kończy się mebel, a gdzie zaczyna ściana. Tymczasem Edina przyniosła w prezencie wino Calvet, a ponieważ pokój gospodarzy był cały w bieli, trudno było zlokalizować szafkę, aby postawić trunek. Calvet to francuskie ciemnorubinowe wino z fioletowymi refleksami i przewagą aromatu dojrzałych ciemnych owoców. Produkowane jest ze szczepów cabernet sauvignon.

Rzadko kiedy, ale jednak szalonym przyjaciółkom zdaża się również pić piwo. W odcinku „Panika”, gdy Edina i Patsy zatrzasnęły się w schronie przeciwwąglikowym i musiały w nim spędzić wiele godzin, Eddie odkapslowała wyjęte z lodówki piwo Corona. Corona Extra to piwo typu pilsner o dość bladym, ale klarownym złocistym kolorze, które przyciąga słodkawym aromatem i delikatnym cytrusowym smakiem. Jedno z najlepiej sprzedających się piw na świecie – doceniane w ponad 150 krajach. Wytworzone po raz pierwszy w 1925 roku przez Cervecería Modelo w Mexico City. 

Edina i Patsy uwielbiają też drinki takie jak szampan z wódeczką zwany „koklajlem stoli-bolli”, który jest połączeniem szampana Bollinger z wódką Stolichnaya. Innym przykładem jest tak zwany U-Boot, czyli drink prawdziwego mężczyzny, który Patsy piła w jednym z nowojorskich barów. Sposób przyrządzania polega na tym, że do kufla wlewa się piwo, a do kieliszka wódkę, po czym kieliszek wkłada się do kufla i puszcza, aby delikatnie opadł na dno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>