Misja nr 2: Elektrostymulacja

indeksPróbowałam wielu metod, aby poprawić swoją kondycję skóry i wyrzeźbić piękną sylwetkę bez konieczności wykonywania żmudnych ćwiczeń aerobowych.  Chodziłam na rollmasaż, korzystałam z bieżni ciśnieniowej i kupiłam pas neoprenowy, w którym miałam zamiar biegać, a który po kilkakrotnym zastosowaniu skończył na dnie szuflady tuż obok składanego hula-hop i półkilogramowych ciężarków do ćwiczeń. Tym razem postanowiłam wypróbować elektrostymulację w kapsule SPA.

Zabieg polega na wysyłaniu impulsów elektrycznych do organizmu człowieka, doprowadzając do skurczu określonego mięśnia lub grupy mięśni. Ja zapisałam się na trzy półgodzinne sesje chcąc sprawdzić jak elektrostymulator podziała na moje mięśnie brzucha. Leżałam w kapsule, gdzie zostałam najpierw posmarowana specjalnym żelem (przypominało to badanie USG), a następnie przypięto mi pas, przez który miały być wysyłane impulsy elektryczne. Muszę przyznać, że początkowo bałam się tego jak zniosę taki rodzaj bólu. Co prawda miałam już kiedyś zabieg w wykonywany prądem, ale trwało to zaledwie sekundę. Wówczas lekarz spytał mnie: „czy pani pije wódkę?”. Odparłam, że jestem tak zdenerwowana, że chyba zacznę tuż po wyjściu z gabinetu. Specjalista odpowiedział, że kilka kieliszków niestety musi iść na straty, czyli na przemywanie rany, reszta zaś może trafić do żołądka. Tak się ucieszyłam, że nawet nie zorientowałam się, kiedy było po wszystkim. Teraz mierzyłam się z kolejnym wyzwaniem. Pierwszy impuls był najbardziej bolesny, ale zostałam poinformowana, że tak będzie. Po kilku sekundach mięśnie przywykły do stymulacji i byłam w stanie wyregulować oddech. Pani, która podłączała urządzenie spytała czy zwiększyć częstotliwość prądów, ale powiedziałam że wolę wersję „łagodną”. Nie chcąc myśleć o ewentualnych skutkach ubocznych, postanowiłam cieszyć się pobytem w kapsule.

Elektrostymulacja w kapsule SPA to jednocześnie przebiegające cztery rodzaje zabiegów: sucha sauna na podczerwień, koloroterapia, muzykoterapia i ozonowanie.

Sucha sauna ma za zadanie wspomagać odchudzanie, przyspieszać przemianę materii i spalanie kalorii. Rzekomo seans w podczerwieni bez obciążania stawów i intensywnych ćwiczeń przyspiesza przemianę materii o około 40%. I rzeczywiście po zakończeniu zabiegu miałam wrażenie, że mój obwód w pasie minimalnie się zmniejszył. Podobne odczucia miewam wtedy, gdy stosuję rozgrzewający balsam z serii Eveline Extreme 3D. Efekt jest natychmiastowy!

Z kolei muzykoterapia ma za zadanie wydobywać i aktywizować emocje, poprawić nastrój, rozładować napięcie, a nawet podnieść poczucie własnej wartości. Kiedy z przymkniętymi powiekami leżałam w kapsule starając się całkowicie odprężyć, w tle było słychać utwory muzyki relaksacyjnej przeplatane z dźwiękami afrykańskich rytmów i elementami muzyki New Age. Badania wykazały, że słuchanie tego rodzaju muzyki przez pół godziny dziennie podwyższa poziom energii i zdolność koncentracji, poprawia krążenie krwi, łagodzi bezsenność. Znacząco zmniejsza stres i ból głowy, normalizuje ciśnienie. Następuje powolne odprężenie całego ciała i duszy, co powoduje zwolnienie bicia serca, to z kolei pobudza mózg do wytwarzania  fal elektromagnetycznych o częstotliwości alfa. Odkryto, że fale alfa najczęściej występują u ludzi, którzy regularnie praktykują medytację i jogę.

Koloroterapia to oprócz elektrostymulacji jedna z najważniejszych funkcji kapsuły SPA. Kolor czerwony aktywizuje organizm do działania, pobudza receptory, pozytywnie wpływa na samopoczucie, dodaje energii, chęci do życia. Zalecany jest osobom przemęczonym, bez chęci do życia. Skutecznie poprawia nastrój. Kolor niebieski natomiast wycisza, uspokaja i tonizuje układ nerwowy. Kiedy leżałam w kapsule otaczały mnie kolorowe światełka, które po jednej stronie zapalały się, a po drugiej gasły  i tak na przemian. Po mojej lewej zainstalowane były okrągłe lampy w kolorze żółtym i niebieskim, a po prawej były żółte i czerwone. Po środku zaś znajdowała się kwadratowa lampa w kolorze czerwonym, która paliła się cały czas.

Ozonowanie to proces oczyszczania organizmu z toksyn, a zabiegu w kapsule SPA człowiek powinien być zrelaksowany, zadowolony i jak mówi producent urządzenia – mieć świadomość duszy i ciała.

indeks2Działanie kapsuły ma redukować tkankę tłuszczową i cellulit, wszelkie napięcia stresowe, bóle mięśni, a także poprawiać regenerację skóry, ujędrniać ją i wpływać na ogólną poprawę nastroju. Będąc po trzech sesjach przeprowadzonych w kilkudniowych odstępach, jestem w stanie stwierdzić że dostrzegam związek pomiędzy elektrostymulacją a spalaniem kalorii. Efekty były natychmiastowe, owszem wyglądałam lepiej, ale działanie obejmowało tylko jedną partię ciała. Uważam, że kapsuła nie zastąpi tradycyjnych ćwiczeń fizycznych, ale będzie dobrą alternatywą dla osób, które nie mają ochoty chodzić na fitness. Jeśli chodzi o mnie – nadal wybieram zumbę. Zdecydowanie wolę podskakiwać przy muzyce latino niż w wyniku rażenia prądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>