Modelki

W „Absolutely fabulous” – w szczególności w odcinkach „Paryż” oraz „Zazdrosna” – pojawia się szereg nazwisk osób związanych ze światem mediów, między innymi sławne modelki z lat sześćdziesiątych oraz obecnych, ikony stylu reprezentujące dział haute couture i występujące na okładkach najważniejszych pism poświęconych modzie.

Peggy Moffitt

Margaret Anne „Peggy” Moffitt – amerykańska modelka i aktorka. W latach sześćdziesiątych współpracowała z projektantem Rudim Gernreichem, stając się jego muzą i tworząc styl, który uczynił ją ikoną mody. Asymetryczna fryzura stworzona przez brytyjskiego stylistę Vidala Sassoona, geometryczne stroje, sztuczne rzęsy i graficzny makijaż nawiązujący do japońskiego teatru Kabuki, stały się jej znakiem rozpoznawczym. W latach pięćdziesiątych rozpoczęła modelowanie w Paryżu. Choć zyskała sławę jako modelka, zajmowała się również aktorstwem. W 1955 roku zagrała w filmie „Nigdy nie jesteś zbyt młoda”, w reżyserii Normana Tauroga. W 1960 roku wyszła za mąż za Williama Claxtona – amerykańskiego fotografa, który był autorem zdjęć takich osób jak Steve McQueen czy Diana Ross. Claxton, Gernreich i Moffitt funkcjonowali jako „dynamiczne i nierozłączne trio.” Każde z nich wzajemnie się uzupełniało i wnosiło własny wkład do świata mody. W 1962 roku Rudi Gernreich zaprojektował dla niej „monokini” – kostium kąpielowy z odsłoniętymi piersiami. W 1963 roku Peggy Moffitt wraz ze Steve’m McQueenem wzięła udział w sesji zdjęciowej dla magazynu Esquire. Oboje pozowali na tle samochodu Ferrari, należącego do McQueena. Styl Peggy był na tyle sugestywny, że jeszcze kilka lat temu rockowy zespół Handcuffs nagrał o niej piosenkę, które trafiła na listy przebojów.

Twiggy

Twiggy, właściwie Lesley Lawson – angielska modelka, aktorka, piosenkarka. Opisywana jako najsłynniejsza modelka lat sześćdziesiątych. Karierę rozpoczęła w wieku szesnastu lat i została wówczas pierwszą top modelką w historii. Daily Express obwołał ją „Twarzą ’66 roku” i wybrana Brytyjką Roku, co sprawiło, że Twiggy powszechnie uważa się za symbol tamtej epoki. W 1967 roku brytyjska nastolatka podróżowała już do Japonii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Co prawda bardzo rzadko występowała na wybiegach, przede wszystkim była fotomodelką. Pojawiała się w takich magazynach, jak VogueHarper’s BazaarParis MatchElleThe TatlerNewsweek, Look oraz Life.Za sprawą Twiggy, ówczesnym kanonem piękna kobiecego stały się duże oczy, regularne rysy i drobna dziecięca sylwetka. Swój pierwszy sukces aktorski odniosła w filmie Kena Russela „Chłopak”. Swoją karierę kontynuowała w Anglii i Ameryce. Grała m.in. w takich produkcjach jak The Blues Brothers, Club Paradise i The Little Match Girl. W 1988 roku poślubiła Leigha Lawsona. Jako pierwsza użyczyła swojego wizerunku do stworzenia lalki Barbie. W 1997 ukazała się jej autobiografia, zatytułowana Twiggy in Black and White.

Erin O’Connor

Erin O’Connor – modelka brytyjska. Została odkryta w 1995 roku w Birmingham przez agencję Models 1. Podpisała kontrakt i zaczęła pojawiać się na londyńskich wybiegach. Z początkiem 1996 roku podpisała międzynarodowe kontakty w Nowym Jorku, Paryżu i Mediolanie. Coraz częściej została angażowana do sesji zdjęciowych (Vogue, Elle, Harper’s Bazaar) oraz do pokazów. W ciągu swej blisko dwudziestoletniej kariery modelki prezentowała kolekcje takich domów mody jak: Chanel, Christian Dior, Givenchy, Jean-Paul Gaultier, Valentino, Christian Lacroix, Versace, John Galliano oraz Marc Jacobs.

Marisa Berenson

Marisa Berenson Vittoria Schiaparelli – amerykańska aktorka i modelka. We wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęła karierę modelki, szybko stając się gwiazdą. „Kiedyś byłam jedną z najlepiej opłacanych modelek na świecie”, przyznała w wywiadzie dla The New York Times. W lipcu 1970 pojawiła się na okładce magazynu „Vogue” a 15 grudnia 1975 roku na okładce tygodnika „Time”. W czasie trwania kariery wielokrotnie pojawiła się w licznych artykułach w Vogue, jej siostra Berry jako fotograf również pracowała dla tego magazynu. Berenson znana była jako „Królowa sceny” za sprawą częstych występów w nocnych klubach i innych spotkaniach towarzyskich. Yves Saint Laurent nazwał ją „dziewczyną z lat siedemdziesiątych”.

Veruschka

Vera (Veruschka) Gottliebe Anna Gräfin von Lehndorff – niemiecka modelka, aktorka, artystka i fotografka. Urodziła się w rodzinie arystokratycznej pochodzącej z Prus Wschodnich. Siedzibą rodu był pałac w Sztynorcie. Jej ojciec, hrabia Heinrich Graf von Lehndorff-Steinort, był zaangażowany w nieudany zamach na Hitlera 20 lipca 1944 w Wilczym Szańcu i został stracony w berlińskim więzieniu Plötzensee. Matka trafiła do obozu pracy, Vera wraz z dwiema siostrami do prowadzonego przez SS domu dziecka. Po wojnie dorastała z matką i trzema siostrami w obozach dla uchodźców i u znajomych. Przez dwa lata studiowała w Hamburgu, potem we Florencji wzornictwo przemysłowe, lecz studiów nie ukończyła. W latach 60. dzięki wzrostowi 1,83 m zaczęła robić karierę fotomodelki we Florencji pod imieniem Veruschka. Została pierwszą niemiecką supermodelką. Jej filmowym debiutem był film z 1966 w reżyserii Michelangelo Antonioniego „Powiększenie”, w którym zagrała samą siebie.

Jean Shrimpton

Jean Shrimpton – angielska modelka i aktorka. Była ikoną mody i kultury w latach sześćdziesiątych, podczas okresu zwanego Swinging London. Jest uważana za jedną z pierwszych supermodelek na świecie. Pojawiła się na okładkach takich magazynów jak Vogue, Harper’s Bazaar, Vanity Fair, Glamour, Elle, Ladies’ Home Journal, Newsweek i Time magazines. W 1967 roku zagrała u boku Paula Jonesa w filmie „Przywilej”. Jednak dopiero rok 1963 okazał się być dla niej przełomowy. Wzięła bowiem udział w pierwszej sesji okładkowej dla brytyjskiego „Vogue” – od tego momentu jej kariera nabrała tempa, a sama Shrimpton stała się najlepiej zarabiającą modelką na świecie. Miała na swoim koncie kilkanaście sesji dla francuskiego „Elle” oraz znacznie więcej dla amerykańskiej i brytyjskiej edycji „Vogue”. Kilka razy pojawiła się także na łamach „Harper’s Bazaar” oraz „Vanity Fair”. W międzyczasie modelka brała udział w kilku kampaniach reklamowych – do najgłośniejszych należą promocje Chanel n 19, Cornflakes, Lambretta, Pond’s, White Horse oraz kosmetyków firmy Yardley. Była zaręczona z fotografem Davidem Bailey’em, z którym stworzyła zgrany duet, zarówno na gruncie zawodowym jak i prywatnym. O ich związku – który definitywnie rozpadł się po czterech latach, mówiono – „burzliwy romans z kliszą w tle”.

Mandy Rice-Davies

Marilyn „Mandy” Rice-Davies – angielska modelka i showgirl, znana głównie dzięki Aferze Profumo – politycznego skandalu, który miał miejsce w 1963 roku w Wielkiej Brytanii. W 1961 roku John Profumo, brytyjski sekretarz stanu ds. wojny wdał się w kilkutygodniowy romans z Christine Keeler, która również była modelką i showgirl. Rzekomo jedną z uczestniczek rzekomych orgii z udziałem wysoko postawionych notabli, była właśnie Mandy Rice-Davies. Niechętnie mówiła o szczegółach tej sprawy. Wspominała o ekscesach i o tym, że pewne znane osobistości oddawały się wyuzdanym igraszkom. Krążyły plotki, że w niektórych z nich udział brał sam książę Filip. Kilkutygodniowy związek Keeler z ministrem brytyjskiego rządu zdyskredytował w 1963 roku Partię Konserwatywną oraz premiera Harolda Macmillana i przeszedł do historii jako afera Profumo. Skandal wstrząsnął rządem konserwatystów i przyczynił się do przejęcia władzy przez Partię Pracy w wyborach w 1964 roku. W 1989 ukazał się film zatytułowany „Scandal”, nawiązujący do afery Profumo, a postać Mandy Rice-Davies zagrała aktorka Bridget Fonda.

Jerry Hall

Jerry Faye Hall – amerykańska modelka i aktorka. Jedna z najwyższych modelek w branży. W modelingu zadebiutowała w 1975 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo podpisała kontrakt z nowojorskim odziałem agencji Ford i zaczęła brać udział w lokalnych pokazach mody. Jeszcze w tym samym roku pojawiła się na okładce brytyjskiego „Vogue’a” i podpisała kontrakt z agencją modelek Tess w Londynie. Od tego czasu regularnie zaczęła uczestniczyć w sesjach zdjęciowych do międzynarodowych wydań: „Vogue’a”, „Harper’s Bazaar”, „Cosmopolitan” i „Elle”. W ciągu swej wieloletniej kariery na wybiegu prezentowała kolekcje: Christiana Diora, Chanel, Valentina, Thierry’ego Muglera, Vivienne Westwood, Yves’a Sainta Laurenta. Wzięła udział w wielu kampaniach reklamowych, m.in.: Basile, Chanel, H&M, L’Oréal, Revlon i Versace. W 1997 roku zdjęcia znalazły się w kalendarzu Pirelli. W latach 80. XX wieku zaczęła dzielić modeling z aktorstwem. Ze związku z Mickiem Jaggerem ma córki Elizabeth i Georgię May i synów Jamesa i Gabriela.

Lizzy Jagger

Elizabeth Scarlett „Lizzy” Jagger – amerykańska modelka i aktorka urodzona w Nowym Jorku. Jej rodzinami są Mick Jagger i Jerry Hall. Karierę rozpoczęła w 1998 roku, pozując dla Thierry Mugler w towarzystwie swojej mamy i wbrew woli ojca. Pierwsza „jej” własna kampania, to sesja dla marki Tommy Hilfiger, w której wzięła udział wraz z córkami Keitha Richardsa. W 2002 roku trafiła na okładkę „Vogue’a”, towarzysząc najlepszym brytyjskim modelkom, m.in. Naomi Campbell i Kate Moss. W 2005 roku reprezentowała hiszpańską markę odzieżową Mango. Pozowała również u boku Twiggy, Noemie Lenoir, Erin O’Connor and Laura Bailey dla Marks and Spencer. Przez jakiś czas była twarzą kosmetyków Lancome – jej kontrakt wart był 1,8 miliona dolarów. Wtedy to pojawił się problem z wagą Lizzie, modelka zaczęła straszliwie chudnąć. Jej mały już rozmiar skurczył się o numer, przez co pracodawcy rozkazali jej przytyć. Lizzie całkiem niedawno rozebrała się dla Playboya. Ma oryginalną urodę, często przyrównywana jest do ojca. W styczniu 2013 była twarzą kampanii New Skiny Lingerie.

Kate Moss

Katherine Ann Moss – brytyjska modelka. W świat modelek została wprowadzona przez Sarę Ducas ze „Storm Agency” w 1988, która zwróciła uwagę na Moss na lotnisku JFK w Nowym Jorku (Kate wracała wraz z rodzicami z Wysp Bahama). Miała wtedy 14 lat. Jej rodzice rozwiedli się w 1989. Jej twarz zaczęła ukazywać się na najbardziej prestiżowych okładkach, m.in. brytyjskiego The Face, czy amerykańskiego Vogue. Zdobiła również publikacje wydawnictwa Harper Collin’s. Jednak do rangi topmodelki wyniósł ją Calvin Klein (została „twarzą” Calvina Kleina). To dzięki tej firmie zaczęła otrzymywać coraz to atrakcyjniejsze propozycje pracy. Pracowała dla takich firm jak Dolce & Gabbana, Gianni Versace, L’Oréal, Yves Saint Laurent. Moss spróbowała też swoich sił na ekranie, debiutując w filmie dokumentalnym Models Close-Up, a potem w serialu komediowym French and Saunders. Wydała też swoją autobiografię zatytułowaną Historia Kate Moss.

Linda Evangelista

Linda Evangelista – kanadyjska modelka. Jej międzynarodowa kariera przyszła z początkiem lat 80. Była twarzą takich projektantów jak: Alberta Ferretti, American Express, Anne Klein, Calvin Klein, Chanel, Chloé, Dolce & Gabbana, Donna Karan, Gianni Versace, Hermes, Valentino, Christian Dior, John Galliano, Jean-Paul Gaultier, Hermes, Ralph Lauren, Todd Oldham, Anna Sui. Reklamowała perfumy Opium YSL. Brała udział również w kampaniach reklamowych takich marek jak: Kenzo, Christian Dior, Chanel, Alberta Ferretti, Alma, American Express, Revlon i Prada. W 1990 roku została uznana przez magazyn People za jedną z 50 najpiękniejszych ludzi na świecie. Wystąpiła w 1994 roku w filmie Pret-a-Porter u boku innych supermodelek. Jej twarz wielokrotnie zdobiła okładki najbardziej prestiżowych magazynów mody na świecie: Vogue, Marie Claire, Harper’s Bazaar, Glamour, Elle, Numéro, Allure. W 2007 roku wycofała się z modelingu, jednak w 2013 roku powróciła do branży co zaowocowało podpisaniem nowych kontraktów z agencjami w: Sydney, Nowym Jorku i Londynie, okładkami i sesjami zdjęciowymi do m.in. niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego wydania Vogue’a oraz hiszpańskiej edycji Harper’s Bazaar, oraz pokazem mody dla włoskiego domu mody Moschino.

Naomi Campbell

Naomi Elaine Campbell – brytyjska modelka i aktorka. Pierwszym wydarzeniem, które przybliżyło modelkę do kariery, było przyjęcie jej do szkoły Italia Conti Academy of Theatre Arts w Londynie, gdzie uczyła się baletu. W 1985 roku stała się znana, kiedy została następczynią Denise Van Outen z porannego programu telewizyjnego „The Big Breakfast” w Channel 4. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych nazwisko Naomi stawało się coraz bardziej popularne w światowym modelingu. Była pierwszą czarnoskórą modelką, która pojawiła się na okładce Timesa oraz Vogue. W latach 90. należała do czołówki międzynarodowych modelek. W 1990 roku brytyjska edycja Vogue’a okrzyknęła Naomi jedną z pierwszych supermodelek obok: Tatjany Patitz, Cindy Crawford, Lindy Evangelisty i Christy Turlington. Wielokrotnie ozdabiała okładki prawie wszystkich najważniejszych międzynarodowych edycji magazynów mody, jak: Vogue, Harper’s Bazaar, Elle i Cosmopolitan. W ciągu trzydziesty lat międzynarodowej kariery współpracowała z takimi kreatorami mody, jak: Yves Saint Laurent, Alberta Ferretti, Armand Basi, Blumarine, Chanel, Chloé, Versace, Christian Dior, Givenchy, Jean-Paul Gaultier, John Galliano, Karl Lagerfeld, Marc Jacobs, Louis Vuitton, Calvin Klein, Prada i Ralph Lauren. W 1994 roku zagrała w filmie Pret-a-porter.

Yasmin Le Bon

Yasmin Le Bon – brytyjska modelka. Została odkryta w 1981 roku przez jedną z lokalnych agencji modelek. Niebawem zaczęła pozować dla znanych fotografików, takich jak: Arthur Elgort oraz Andrew Macpherson. Po pierwszych sukcesach w Wielkiej Brytanii podpisała międzynarodowe kontrakty z paryskim i nowojorskim oddziałem agencji Elite. Coraz częściej zaczęła pojawiać się na okładkach brytyjskich i amerykańskich wydań magazynów mody: Vogue, Marie Claire, Cosmopolitan, Elle oraz Harper’s Bazaar. Na wybiegu prezentowała kolekcje takich domów mody jak: Versace, Chanel, Christian Dior i Escada. Od 1985 roku jej mężem jest wokalista słynnej grupy Duran Duran, Simon Le Bon. Mają trzy córki, w tym Amber Le Bon, która również jest modelką.

Marie Helvin

Marie Helvin – modelka-seniorka urodzona w Tokio. Karierę modelki zaczęła w wieku piętnastu lat i była wówczas twarzą marki Kanebo. Urodziła się w Japonii, gdzie jej ojciec stacjonował jako żołnierz i poślubił japońską tłumaczkę. Gdy Helvin miała cztery lata przeniosła się wraz z rodzicami na Florydę. W latach 70-tych pozostała dla brytyjskiego Vogue’a. Pierwszy kontrakt podpisała gdy miała piętnaście lat. Przeprowadziła się wówczas do Londynu i pracowała dla takich domów mody jak Yves Saint Laurent, Valentino, czy Versace. Jej egzotyczna uroda od zawsze fascynowała fotografów. Jednego z nich, Davida Baileya, poślubiła w wieku 23 lat i razem stworzyli serię niezapomnianych aktów, które podziwiać można w albumie „Trouble and Strife”. Ekscentryczne małżeństwo prowadziło otwarty dom, do którego często zapraszali zaprzyjaźnioną parę – Jerry Hall i Micka Jaggera. Fotograf od początku sterował karierą młodej modelki i kontrolował nawet to, ile i co jadła. Na dodatek nigdy nie był wierny, więc gdy Helvin znalazła w jego ciemni bardzo intymne zdjęcia młodej modelki Cathrine Dyer zdecydowała się na rozwód. Helvin zrezygnowała z modelingu na początku lat 80. i zajęła się rozwijaniem swojej kariery w radio i telewizji. Obecnie sześćdziesięcioletnia Helvin znów zajmuje się modelingiem i reklamuje głównie bieliznę.

Źródło: www.wikipedia.org
Tłumaczenie i edycja własna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>